Türkiye’de Gayrimenkul Yatırım Fonu Pazar Büyüklüğü 2023 Yılı İkinci Çeyreği İtibari ile 43 Milyar TL Seviyesini Geçmiştir.!

İhraç dönemi devam eden ve ilk defa yatırım almış olan fonlar dahil olmak üzere toplam 144 gayrimenkul yatırım fonu bulunmaktadır.

Gayrimenkul Yatırım Fon büyüklüğü bir önceki çeyrek döneme göre %15,6 artış göstererek 43,1 Milyar TL seviyesine ulaşmıştır. GYF pazarı toplam büyüklüğünün, 2018 yılı son çeyreğinden itibaren 2023 yılı 1. çeyreği de dahil olmak üzere her çeyrek pozitif yönde arttığı gözlemlenmektedir. Bu yılın ikinci çeyrek rakamları, 2022 yılının aynı çeyreği ile kıyaslandığında GYF Pazar büyüklüğü son bir yıllık periyotta %179 büyüme gerçekleştirerek 19,8 Milyar TL seviyesinden 43,1 Milyar TL büyüklüğe ulaşmıştır.

Borsa İstanbul Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı’nda 7 adet gayrimenkul yatırım fonu işlem görmektedir. NYİP’te işlem gören gayrimenkul yatırım fonları, Qinvest Portföy Yönetimi Re-Pie GYF (QPERP), Re-Pie Portföy Yönetimi Avrasya Stratejik GYF (RPAVS), Fiba Portföy Yönetimi A.Ş. Re-Pie GYF (FPREP) Albaraka Portföy Yönetimi Batışehir GYF (ALBTS), Albaraka Portföy Yönetimi Dükkân GYF (ALDUK), Albaraka Portföy Yönetimi One Tower GYF (ALONE), Mükafat Portföy Yönetimi Ataşehir Metropol GYF (MPATA)’dir