Türkiye’de Gayrimenkul Yatırım Fonu Pazar Büyüklüğü 2021 Sonu İtibari ile 13 Milyar TL Seviyesine Ulaşmıştır!

İhraç dönemi devam eden ve ilk defa yatırım almış olan fonlar dahil olmak üzere toplam 83 gayrimenkul fonu yatırım almıştır. SPK ‘dan izin alınmış fon sayısı ise toplam 93 adettir.

Gayrimenkul Yatırım Fon büyüklüğü bir önceki çeyrek döneme göre %18,1 artış göstererek, 13 milyar TL seviyesine ulaşmıştır. GYF pazarı toplam büyüklüğüne bakıldığında 2018 yılı son çeyreğinden 2021 yılı son çeyreğine itibaren her çeyrek pozitif yönde arttığı gözlemlenmektedir.

Gayrimenkul Yatırım Fonları’nın stratejik durumuna bakıldığında en yüksek oran %52 ile Karma niteliklerde %20 ile Konut, %18 ile Ofis nitelik grubundan oluştuğu görülmektedir.

Borsa İstanbul Nitelikli Yatırımcı İşlem Pazarı’nda 7 adet gayrimenkul yatırım fonu işlem görmektedir. NYİP’te işlem gören gayrimenkul yatırım fonları, Qinvest Portföy Yönetimi Re-Pie GYF (QPERP), Re-Pie Portföy Yönetimi Avrasya Stratejik GYF (RPAVS), Fiba Portföy Yönetimi A.Ş. Re-Pie GYF (FPREP) Albaraka Portföy Yönetimi Batışehir GYF (ALBTS), Albaraka Portföy Yönetimi Dükkân GYF (ALDUK), Albaraka Portföy Yönetimi One Tower GYF (ALONE), Mükafat Portföy Yönetimi Ataşehir Metropol GYF (MPATA)’dir