2019 Yılı 1. Çeyreğindeki Kiralama İşlem Hacmi %59 Düştü

Mevcut veriler itibarıyla, birincil lojistik pazarları olan İstanbul-Kocaeli bölgesinde yaklaşık 10,23 milyon m2 toplam depo stokunda 6,46 milyon m2 ticari kullanım amaçlı lojistik arzı yer almaktadır. 2019'un ilk çeyreği itibarıyla yaklaşık %12 oranında bir boşluk bulunmaktadır. İnşaat halindeki projelerin hacmi ise yaklaşık 712 bin m2 olarak kayıt altına alınmıştır ve söz konusu projelerin tamamına yakını ticari kullanım amaçlı lojistik arzı olarak görünmektedir.

TL bazlı kiralama işlemlerinin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile yasalaşmasının ardından birincil kira seviyeleri hem TL hem de ABD Doları cinsinden ifade dilmeye başlanmıştır. TL bazında durağan seyreden birincil kira 2019 yılı 1. çeyreğinde 27,50 TL olarak görünmektedir. ABD Doları bazındaki birincil kira ise 5,50 USD seviyesine gerilemiştir.

2018 yılının ikinci yarısında ABD Doları ve Euro'nun TL karşısında hızla değer kazanması ile tetiklenen enflasyon ve faiz artışının etkileri 2019 yılının ilk çeyreğinde görülmeye devam etmiştir. Mart ayının sonunda düzenlenen mahalli idareler seçiminin getirdiği belirsizliğin de ekonomik koşullara eklenmesi nedeniyle kiralama işlemlerinde bir toparlanma görülmemiştir. Bu bağlamda, sanayi ve lojistik tesisi kiralama taleplerinde kayda değer bir azalma gözlenirken 2019 yılı 1. çeyreğindeki kiralama işlem hacmi geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla %59 düşüş göstermiştir.